Има събития в човешката история, с които ние, българите, трябва вечно да се гордеем. Едно от тези малко известни или нарочно забравяни събития е, че българите (траките) първи в Европа са приели християнството. Това е станало преди две хиляди години, в началните десетилетия след Христа, когато на река Марица в Пловдив светите апостоли Павел и Сила за първи път на нашия континент извършват светото кръщение. Важната историческа случка е отразена в „Деянията на апостолите” и в посланията на апостол Павел до римляните и до филипяните (т.е. пловдивчаните). За да стигнат от Мала Азия до Пловдив, апостол Павел и апостол Сила (тракиец, българин, който е знаел местния език и е помагал на апостол Павел при общуването му с българите) пътуват отначало с кораб до остров Самотраки и до пристанищния град Неаполис (Кавала), а след това пристигат в Пловдив. На река Хебър (Марица) те извършват великото дело – покръстването в Христа на местните жители.
Така поставят началото на първата християнска община и на първия епископски престол в Европа
Известно е, че първа светото кръщение приема една жена на име Лидия. Римляните арестуват двамата апостоли, но през нощта става земетресение, тъмницата се разрушава и те излизат на свобода.
Районите, посетени от апостолите Павел и Сила на Балканите са били населени с траки (българи), които са наричали Филипополис с българското име Плъпдивъ (Пловдив).
В своите бележки за Посланието на апостол Павел към римляните бл. Теофилакт Български пише: „Апостол Павел казва: „… тъй че разпространих благовестието от Йерусалим и околността дори до Илирик”…